Hike.pl > Jak dobrać biustonosz sportowy?

Jak dobrać biustonosz sportowy?


Główne zadanie jakie biustonosze sportowe mają spełnić to podtrzymanie biustu i przyciśnięcie go do ciała. O tym jak ważna to rzecz nie trzeba nikogo przekonywać - wystarczy przebiec parę metrów czy poskakać przez chwilę.

Pod tym względem możemy podzielić biustonosze na trzy główne typy:

 • biustonosze kompresyjne
 • biustonosze z dzielonymi miseczkam
 • biustonosze z oddzielnymi miseczkami i regulacją
 • Pierwszy rodzaj - biustonosze kompresyjne - eliminują drgania poprzez przyciśnięcie piersi do siebie i do ciała, tak, że tworzą one jedną całość. Ten typ biustonosza zwykle nie ma regulacji i najlepiej się sprawdza przy mniejszych rozmiarach biustu (A do B)
  Biustonosze z dzielonymi miseczkami działają trochę inaczej - obejmują każdą pierś z osobna, przyciskając ją do ciała i podtrzymując. Są znacznie lepszym wyborem dla osób z większym biustem, zapewniają też bardziej naturalne i komfortowe ułożenie piersi.

  Rzadziej spotykane biustonosze z dzielonymi miseczkami i regulacją zapewniają możliwość dokładnego dopasowania do ciała. Często jednak zapięcia przeszkadzają podczas wzmożonego ruchu.

  Tył i zapięcie - można znależć biustonosz sportowy z tradycyjnym zapięciem na haftki jednak większość wkładana jest przez głowę, gdzie tył wykonany jest z jednego kawałka materiału, który mieści się pomiędzy łopatkami. Ten rodzaj nie krępuje ruchów i zapewnia wystarczające dopasowanie do ciała.

  Innym zadaniem, jakie zwykle stawiamy przed biustonoszem sportowym to szybkie i efektywne odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry i odpowiednia wentylacja. Nowoczesne włókna znacznie szybciej niż bawełna chłoną wilgoć (na zasadzie kapilarnej "odsysają" wilgoć z ciała) i transportują ją na zewnątrz materiału, gdzie ulega odparowaniu. To bardzo ważna cecha - nie tylko czujemy się bardziej komfortowo mając suchą skórę ale też zapobiegamy przewianiom, przeziębieniom, itp.

  Można też znależć topy wykonane z materiałów z dodatkiem jonów srebra. Srebro ma właściwości bakteriostatyczne i w znacznym stopniu utrudnia rozwój bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie niepożądanych zapachów. To rzeczywiście działa i taka bielizna nie "pachnie" nawet po instensywnym wysiłku. Trzeba jednak zauważyć, że srebro wymywa się z czasem i efekty są słabsze.


  JAK DOBRAĆ ROZMIAR BIUSTONOSZA:

  Obwód biustonosza:

  Mierzymy obwód klatki piersiowej pod biustem. Pomiar musi być ciasny. Odczytaną wielkość należy zaniżyć odpowiednio do budowy ciała i rodzaju biustonosza. Jeżeli kupujemy biustonosz wykonany z dobrej jakości materiałów, które nie rozciągają się w trakcie użytkowania (zadanie to spełnia większość markowych biustonoszy sportowych) i mamy normalną budowę ciała, rozmiar należy zaniżyć o 3cm.
  Przykładowo: odczytany rozmiar to 78cm. Odejmujemy 3cm i wiemy, że potrzebujemy biustonosz o obwodzie 75.

  Jeżeli nasza budowa ciała jest bardziej puszysta, należy obwód zaniżyć o 5 i więcej centymetrów. Wynika to z faktu, że tkanka tłuszczowa poddaje się naciskom, stąd też obwód musi być mniejszy.


  Rozmiar miseczki:

  Aby określić wielkość miseczki, musimy się zmierzyć w dwóch miejscach.

  Pierwszy pomiar to obwód biustu (1).
  Można to zrobić bez biustonosza lub też w dobrze dopasowanym biustonoszu.

  Drugi to obwód klatki piersiowej pod biustem (2).
  Pomiaru dokonaj korzystając z wskazówek powyżej.

  Odejmij drugi wymiar od pierwszego i odczytaj rozmiar miseczki, korzystając z tabelki poniżej:


  miseczka wg.UK miseczka wg.EU różnica obwodu w biuście i pod biustem
  AA brak 9 cm
  A AA 11cm
  A (do 11,5 cm) lub B A 13cm
  B (do 14 cm) lub C B 15cm
  C (do 16,5cm) lub D C 17cm
  D D 19cm
  DD E 21cm
  DD (do 21.5cm) lub E F 23cm
  E (do 24cm) lub F G 25cm
  F (do 26,5cm) lub FF H 27cm
  FF I 29cm
  G J 31cm
  G (do 31,5cm) lub GG K 33cm
  GG (do 34cm) lub H L 35cm
  H (do 36,5cm) lub HH M 37cm
  HH N 39cm
  J O 41cm
  J (do 41,5cm) lub JJ P 43cm
  JJ ( do 44cm) lub K R 45cm
  K S 47cm


  Na przykład: pomiar 1 - 90cm, pomiar 2 - 78cm.
  Różnica 15cm - miseczka B. Od obwodu pod biustem - nasze odczytane 78cm - odejmujemy 3cm przy normalnej budowie ciała i mamy wynik: potrzebujemy biustonosza o rozmiarze 75B.

  Należy jednak zauważyć, że nie wszyscy producenci stosują się do podanych wymiarów (np. Odlo). Prosimy o sprawdzenie tabeli rozmiarów podanych przy danym producencie.

  Modele biustonoszy możesz przejrzeć w dziale biustonosze topy

  dział: bielizna termoaktywna


   
  Drogi Kliencie!

  25 maja w całej Unii Europejskiej wchodzą nowe zasady dotyczące ochrony prywatności klientów.
  Troszczymy się o bezpieczeństwo Twoich danych, dlatego wprowadziliśmy kilka zmian.

  • zaktualizowaliśmy politykę prywatności i plików cookies
  • wprowadziliśmy opcję całkowitego usunięcia konta

  Zgoda na przetwarzanie danych , o którą poprosimy Cię przy składaniu zamówienia wykorzystywane tylko w zakresie potrzebnym do jego realizacji
  (czyli np. Twój adres przekazywany jest firmie kurierskiej w celu dostarczenia przesyłki).

  Informujemy również, że obsługa plików cookies jest włączona w tym serwisie w celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i efektywności, jak i w celach statystycznych.
  Możesz zmienić te ustawienia, klikając na przycisk obok. Zwróć jednak uwagę, że niektóre funkcje sklepu mogą nie działać poprawnie.