Hike.pl > Jak ubrać się na biegówki?

Jak ubrać się na biegówki?


Narty biegowe to sport gdzie sporo się ruszamy. To truizm ale wynika z niego jedna ważna rzecz: wcześniej czy później nasze tętno wzrośnie, zacznie nam być coraz cieplej aż w pewnym momencie zaczniemy się pocić. Stąd też ubiór na biegówki nie powinien być za ciepły - odłóżmy na bok ciężkie, narciarskie kurtki i spodnie. Po prostu się nie sprawdzą. Powinniśmy ubrać się lekko, w elastyczną, niekrępującą ruchów odzież.


średnia bielizna termoaktywna
Warstwa pierwsza:

Tutaj najlepiej sprawdzi się średnia lub ciepła bielizna termoaktywna. Lekka bielizna termoaktywna, mająca za zadanie przede wszystkim odprowadzać wilgoć z powierzchni ciała, może być za chłodna. Bieliznę dobieramy w zależności od temperatury i poziomu naszej aktywności.

Przeczytaj więcej: Jak dobrać bieliznę termoaktywną


Warstwa druga:

Na bieliznę zakładamy bluzę lub, jeżeli jest bardzo zimno, cienki polar (typu 100). Bluza wystarczy w większości wypadków. Bluzy dedykowane do narciarstwa biegowego przypominają bluzy do biegania, są lekkie, bardzo elastyczne i posiadają otwory lub panele wentylacyjne aby szybko i efektywnie odprowadzić nagromadzoną wewnątrz parę wodną. Można tu swobodnie wybierać pomiędzy bluzami przeznaczonymi stricte do narciarstwa biegowego, bluzami do biegania zimowego czy bluzami rowerowymi. W tym ostatnim przypadku przeszkadzać może trójkomorowa kieszeń z tyłu.

Przeczytaj więcej: Jak dobrać odzież sportową
męska bluza termoaktywna Craft Lightweight Stretch Pullover granatowa

komplet męski Odlo Set Fly x-country

Warstwa trzecia:

Ochronę przed warunkami atmosferycznymi zapewnia nam ostatni element: kurtka i spodnie.

Kurtki do narciarstwa biegowego są bardzo lekkie, elastyczne i miękkie. Przypominają bluzy z jedną istotną różnicą: są grubsze z przodu, czasem mają wiatroszczelną membranę. Membrana w większości przypadków jest wyłącznie z przodu kurtki, tył jest wykonany z lżejszego materiału, zapewniającego jak najlepszą oddychalność i elastyczność.
Jako alternatywa mogą się tutaj też sprawdzić kurtki do biegania zimowego, nordic walking czy rowerowe. Te ostatnie mogą być jednak za grube.

Czy koniecznie musi to być kurtka z membraną? Naszym zdaniem niekoniecznie. Dobra membrana co prawda całkowicie chroni przed wiatrem i śniegiem/deszczem, jednak nie jest tak elastyczna i pomimo zapewnień producentów, nie przepuszcza aż tak swobodnie pary wodnej. Dlatego warto zwrócić uwagę na panele czy otwory wentylacyjne - zapewniają one lepszą cyrkulację powietrza.

Spodnie powinny być elastyczne - w żadnym wypadku nie mogą krępować ruchów. W zasadzie sprawdzą się każde ocieplane legginsy, czy to do biegania w zimie, nordic walking czy na rower. Tego typu spodnie są zwykle grubsze z przodu a tył wykonany jest z lekkiej, elastycznej dzianiny. Można też założyć zwykłe legginsy a ciepłotę regulować grubością bielizny termoaktywnej.
Tutaj również możemy pokusić się o zakup spodni z wiatroszczelną membraną o ile będzie nam potrzebna.

spodnie damskie Odlo Pants Dynamic

czapki do narciarstwa biegowego
Dodatki

Czapka - wybierzmy lekką, dobrze opinającą głowę. Jeżeli biegamy kiedy ostrzej wieje lub sypie śnieg, sprawdzi się czapka z membraną. Nie kupujmy jednak grubej czapy, całkowicie podszytej wiatroszczelną membraną - będzie za ciepła. Wybierzmy taką która ma tylko wiatroszczelny panel z przodu lub wewnętrzną opaskę. Na mroźne dni weźmy po prostu troszkę grubszą.

Rękawiczki - to ważny element ubioru, często decydujący o komforcie biegania. Nie mogą to być grube, narciarskie rękawice - ręce zaczną się nam szybko pocić a ponieważ nie odprowadzają one aż tak dobrze pary wodnej, szybko zaczną być w środku mokre. Tutaj można się pokusić o kupno dedykowanych rękawiczek do narciarstwa biegowego. Są lekkie i dobrze opinają dłoń, zapewniają pewny chwyt, mają wzmocnienia pomiędy kciukiem a palcem wskazującym (czyli tam gdzie trzymamy kij). Również możemy wybierać pomiędzy zwykłymi rękawiczkami a rękawiczkami z wiatroszczelną membraną - my polecamy te ostatnie.

rękawiczki do narciarstwa biegowego
skarpety Craft Basic Zero - 2 pary
Skarpety - nie muszą być wysokie, tak jak w wypadku narciarstwa zjazdowego. Wystarczą średniej wysokości i średniej grubości. Modele przeznaczone do narciarstwa biegowego mają odpowiednio zaprojektowane wzmocnienia, strefy amortyzujące wstrząsy i ściągacze, zapobiegające przekręcaniu się skarpety w bucie. Niektóre modele mają dodatek śliskich włókien, które ułatwiaja wkładanie stopy do buta narciarskiego.

Okulary - wybierzmy stopień zabezpieczenia wzroku stosownie do warunków atmosferycznych. Okulary bardzo ciemne (S3, S4) sprawdzą się tylko przy bardzo silnym natężeniu światła. W przeciętnych warunkach mogą być za ciemne.
Uiwersalnym rozwiązaniem są szkła o stopniu zabezpieczenia S2 (transmisja światła 18-43%), przy pochmurnej pogodzie sprawdzą się szkła S1 (transmisja światła 43-80%) lub S0 (przezroczyste).

Przeczytaj więcej: Jak dobrać okulary sportowe
okulary Uvex Attackdział: bielizna termoaktywna 
Drogi Kliencie!

25 maja w całej Unii Europejskiej wchodzą nowe zasady dotyczące ochrony prywatności klientów.
Troszczymy się o bezpieczeństwo Twoich danych, dlatego wprowadziliśmy kilka zmian.

• zaktualizowaliśmy politykę prywatności i plików cookies
• wprowadziliśmy opcję całkowitego usunięcia konta

Zgoda na przetwarzanie danych , o którą poprosimy Cię przy składaniu zamówienia wykorzystywane tylko w zakresie potrzebnym do jego realizacji
(czyli np. Twój adres przekazywany jest firmie kurierskiej w celu dostarczenia przesyłki).

Informujemy również, że obsługa plików cookies jest włączona w tym serwisie w celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i efektywności, jak i w celach statystycznych.
Możesz zmienić te ustawienia, klikając na przycisk obok. Zwróć jednak uwagę, że niektóre funkcje sklepu mogą nie działać poprawnie.