Hike.pl > Jak wybrać buty do piłki ręcznej?

Jak wybrać buty do piłki ręcznej?


Piłka ręczna jest jednym z najszybszych, najtrudniejszych i najbardziej wymagających sportów na świecie.
To czego potrzebujesz by być graczem na najwyższym poziomie to szybkość, zwrotność, siła, dokładność i „zimna głowa” na boisku, a do tego niezawodna para butów, która w pełni pomoże Ci wykorzystać Twój talent i umiejętności.

Jeśli je źle dobierzesz, mogą utrudniać efektywną grę, a co gorsza narazić na groźne i nieprzyjemne kontuzje, które będą ciągnęły się przez cały okres trwania Twojej sportowej kariery. Powinieneś wybrać buty, które będą odpowiednie do rodzaju ruchów jakie wykonujesz podczas gry.
Ale jak?
Oto kilka wskazówek, którymi powinieneś się kierować.

AMORTYZACJA

Skoki są nieodłącznym elementem gry. Zawodnicy wielokrotnie lądują na twardej powierzchni, przeważnie są dobrze zbudowani więc wpływ siły lądowania na całe ciało jest znaczny. Najlepiej gdy lądujesz na palcach, wtedy jesteś w stanie bardzo szybko wykonać kolejny ruch. Piłka ręczna to sport kontaktowy więc często przeciwnik doprowadza do sytuacji gdy lądujesz na piętach. Powtarzalność tego typu ruchów podczas gry jest niezwykle duża, co przy źle dobranym bucie naraża na kontuzje stawów kolanowych, biodrowych i stóp. Dlatego amortyzacja na całej powierzchni podeszwy jest niezbędnym elementem każdego buta.

Sposobów na dobrą amortyzację jest wiele. Asics wykorzystuje w swoich butach technologie Gel - głównym elementem rozpraszającym wstrząsy jest żelowa warstwa w podeszwie. Mizuno opatentowało technologię Wave – plastikowa, odpowiednio wyprofilowana płytka w podeszwie, która równomiernie rozprasza wstrząsy. Dzięki temu buty Mizuno są niezwykle lekkie przy zachowaniu doskonałej stabilizacji stopy. Idealną amortyzację zapewniają na przykład buty Mizuno Wave Tornado 9.

mizuno wave

STABILIZACJA

Szybkość, dynamiczność, ciągłe zmiany tempa i kierunków charakteryzujące piłkę ręczną wymagają bardzo dobrej stabilizacji buta, solidnego wsparcia dla stopy i kostki ale równocześnie elastyczności i swobody ruchów by szybko zmieniać kierunek. Podeszwa nie może być za miękka a cholewka buta musi być dobrze dopasowana do stopy. But musi być dobrze dopasowany zwłaszcza w okolicy śródstopia. By jeszcze lepiej zapewnić stabilizację stawu skokowego możesz wybrać buty za kostkę, które zapewnią maksimum bezpieczeństwa a przy tym nie będą ograniczały zwrotności na przykład Mizuno Wave Bolt 3 Mid.

PRZYCZEPNOŚĆ

Liczne zwody i zmiany kierunku podczas gry wymagają doskonałej przyczepności do podłoża. Podeszwa powinna być wykonana z jasnego kauczuku lub gumy węglowej odpornej na ścieranie. Możesz szukać modelu wyposażonego w niebrudzącą się podeszwę.

Dobrym przykładem są buty Mizuno Wave Lightning RX3, które posiadają technologię Dynamotion Groove – strategicznie rozmieszczone rowki w podeszwie pomagające zachować doskonałą przyczepność do podłoża.

przyczepność w butach na halę

ODDYCHALNOŚĆ

Będąc w sklepie, lub szukając butów online zwróć uwagę na to czy posiadają oddychającą siateczkę na powierzchni buta i odpowiedni system odprowadzania ciepła i wilgoci w podeszwie. Tak samo jak dobierasz oddychające koszulki czy bieliznę termoaktywną by zapewnić dobrą termoizolację ciała podczas treningu, tak samo powinieneś zadbać o swoje stopy by nie „zagotowały” się podczas intensywnej gry. W przeciwnym wypadku będziesz narażony na liczne obtarcia i pęcherze a zachowanie higieny butów będzie bardzo trudne.

oddychalność w butach na halę oddychalność w butach na halę

WNĘTRZE

W środku buta szczególną uwagę należy zwrócić na wyprofilowane „uwypuklenie". „Wybrzuszenie" to powinno być dopasowane do „wgłębienia" Twojej stopy. Jeśli podczas przymierzania buta czujesz, że profil danego modelu nie pasuje, nie kupuj go na siłę. Najłagodniejszymi skutkami nieodpowiednio dopasowanego profilu buta są otarcia naskórka czy pęcherze, najgroźniejsze zaś to zapalenia stawów czy więzadeł stopy. Pamiętaj żeby nigdy nie kupować butów bez profilu, ponieważ uprawianie jakiegokolwiek sportu w takich butach prowadzi do płaskostopia.

ROZMIAR

Dobierając odpowiedni rozmiar pamiętaj o grubości skarpetek treningowych. Najlepiej przymierzać but w skarpecie o grubości zbliżonej do tej używanej podczas gry. Upewnij się że nie masz zbyt dużej swobody. Możesz dać maksymalnie pół numeru „luzu” żeby stopa podczas gry miała niewielką możliwość przesunięcia się.

Dla wielu z nas, a zwłaszcza kobiet, jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze obuwia jest wygląd. Jest o niewątpliwie ważny aspekt, jednak nie stawiaj go na pierwszym miejscu ponieważ wygląd nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością.

Teraz już wiesz czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę. Wiodące marki w środowisku handballu takie jak Hummel, Mizuno, Asics czy Kempa mają w swojej ofercie buty przeznaczone do gry w piłkę ręczną . Nie warto oszczędzać przy takim zakupie ponieważ dobrze dobrane buty sportowe to gwarancja uniknięcia kontuzji oraz pewność, że nasze stawy oraz kości będą odpowiednio zabezpieczone. W sezonach wyprzedażowych dobre buty można kupić już od 150-200 zł. Jak widzisz solidne obuwie jest dostępne dla każdego, a przemyślany i mądry wybór zaprocentuje na boisku.

 
Drogi Kliencie!

25 maja w całej Unii Europejskiej wchodzą nowe zasady dotyczące ochrony prywatności klientów.
Troszczymy się o bezpieczeństwo Twoich danych, dlatego wprowadziliśmy kilka zmian.

• zaktualizowaliśmy politykę prywatności i plików cookies
• wprowadziliśmy opcję całkowitego usunięcia konta

Zgoda na przetwarzanie danych , o którą poprosimy Cię przy składaniu zamówienia wykorzystywane tylko w zakresie potrzebnym do jego realizacji
(czyli np. Twój adres przekazywany jest firmie kurierskiej w celu dostarczenia przesyłki).

Informujemy również, że obsługa plików cookies jest włączona w tym serwisie w celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i efektywności, jak i w celach statystycznych.
Możesz zmienić te ustawienia, klikając na przycisk obok. Zwróć jednak uwagę, że niektóre funkcje sklepu mogą nie działać poprawnie.