Hike.pl > Jak wybrać buty do siatkówki?

Jak wybrać buty do siatkówki?


Siatkówka w bardzo szybkim czasie stała się jednym z najbardziej popularnych sportów zarówno na świecie, tak jak i w Polsce - głównie za sprawą naszej drużyny, która odnosi ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej.
Wielu młodych ludzi pragnąc dorównać swoim sportowym autorytetom wybiera siatkówkę jako swoją życiową pasję. Jak w każdym sporcie oprócz wytrwałości, dyscypliny i ciężkiej pracy potrzebny jest sprzęt sportowy. Najważniejszą częścią siatkarskiego wyposażenia są oczywiście buty.

Niektórzy zawodnicy wybierają buty koszykarskie ze względu na solidną amortyzację i dodatkową ochronę kostki. Inni decydują się na buty biegowe cechujące się lekkością i dynamiką. Dobry but siatkarski jest połączeniem tych dwóch elementów, dając zawodnikowi maksimum komfortu i bezpieczeństwa.
Butów zaprojektowanych specjalnie do gry w siatkówkę możesz znaleźć wiele. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę szukając butów dla siebie.

AMORTYZACJA:

Zawodnicy podczas gry mocno obciążają pięty. Zwłaszcza atakujący, znacznie częściej skaczą i spadają od libero czy rozgrywających.
Wpływ siły uderzenia na pięty jest nawet do ośmiu razy większy od Twojej wagi ciała.
Ważne jest to by aby but odpowiednio amortyzował i rozpraszał tą siłę uderzenia by zmniejszyć ryzyko urazów stawów i ścięgien do minimum.

Jeśli jesteś atakującym lub przyjmującym idealnym rozwiązaniem przy wyborze butów będzie model Mizuno Wave Tornado 9, który dzięki zastosowaniu dwóch płytek Wave zapewnia miękkie lądowanie na pięcie i transfer energii do przedniej części buta umożliwiając dzięki temu skoncentrowaniu całej siły na wyskoku.


WAGA:

Dodatkowa amortyzacja może zwiększyć wagę buta. Szczególną uwagę na ten aspekt zwracają uwagę zawodnicy rozgrywający którzy dużo biegają na boisku i lekkość buta przy zachowaniu stabilności jest dla nich jednym z najważniejszych kryteriów.

Dobrym wyborem dla rozgrywających może być model Mizuno Wave Lightning RX3 o imponującej wadze tylko 290 g, który dzięki bezszwowej konstrukcji górnej część buta zapewnia zwinność i dynamikę przy zachowaniu znakomitej stabilności.

STABILIZACJA:

Przy wyborze butów koniecznie zwrócić uwagę na stabilizację. Cholewka musi być dobrze dopasowana, jednak na tyle elastyczna żeby nie ograniczać ruchów. Podeszwa także nie może być za twarda ale musi mocno stabilizować stopę. Przy zbyt miękkiej i cienkiej podeszwie możesz być narażony na nieprzyjemne obicie guza piętowego. Jeśli czujesz że jest Ci potrzebne dodatkowe wsparcie kostki wybierz buty z wyższą cholewką, która maksymalnie ochroni Twoje kostki przy zachowaniu wysokiego komfortu gry.

PRZYCZEPNOŚĆ:

Wszyscy zawodnicy, a zwłaszcza libero i przyjmujący którzy podczas gry wykonują dużo zmian kierunków zwracają uwagę na dobrą przyczepność buta do podłoża. But powinien mieć gumową podeszwę. Musi być w miarę elastyczna, zbyt sztywna może ograniczyć wykonywanie swobodnych ruchów stopą – zwłaszcza zginania podeszwowego.

ODDYCHALNOŚĆ:

Następną rzeczą jaką powinieneś zrobić to dać możliwość swojej stopie oddychania podczas gry. Wybierz model, który posiada warstwę siatki AirMesh zapewniającą znakomitą oddychalność i wentylację, zapobiegając w ten sposób przed przegrzaniem i nieprzyjemnymi otarciami.

WNĘTRZE:

pamiętaj aby środek był odpowiednio wyprofilowany i idealnie pasował do wgłębienia Twojej stopy. Najłagodniejszymi skutkami nieodpowiednio dopasowanego profilu buta są otarcia naskórka czy pęcherze, najgroźniejsze zaś to zapalenia stawów czy więzadeł stopy a długotrwałe używanie nieodpowiednich butów prowadzi do płaskostopia.

ROZMIAR:

Podczas dobierania rozmiaru nie sugeruj się tym że zawsze masz rozmiar np. 40 ponieważ każda z firm może mieć zróżnicowane rozmiarówki. Najlepiej przymierz kilka razy buty w takich skarpetach w jakich normalnie trenujesz i grasz. Przejdź się, przebiegnij, poskacz. Wiele sklepów ma podłogi pokryte wykładziną, jeśli jest to możliwe wyjdź na twardszą powierzchnię i sprawdź czy amortyzacja w danym bucie będzie odpowiednia. Upewnij się, że palce nie dotykają przodu buta – zostaw stopie trochę "luzu" była niewielką możliwość przesunięcia się podczas gry.

Buty są pierwsza linią obrony przed kontuzjami. Możesz uniknąć wielu nieprzyjemności i niepotrzebnych kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją. Na przykład uszkodzenia stawów kolanowych spowodowanych złą amortyzacją buta. Więc dobrze przemyśl i zainwestuj w solidną parę, która posłuży Ci na dłuższy czas i będzie pomagać w osiągnięciu jak najwyższego poziomu sportowego.


 
Drogi Kliencie!

25 maja w całej Unii Europejskiej wchodzą nowe zasady dotyczące ochrony prywatności klientów.
Troszczymy się o bezpieczeństwo Twoich danych, dlatego wprowadziliśmy kilka zmian.

• zaktualizowaliśmy politykę prywatności i plików cookies
• wprowadziliśmy opcję całkowitego usunięcia konta

Zgoda na przetwarzanie danych , o którą poprosimy Cię przy składaniu zamówienia wykorzystywane tylko w zakresie potrzebnym do jego realizacji
(czyli np. Twój adres przekazywany jest firmie kurierskiej w celu dostarczenia przesyłki).

Informujemy również, że obsługa plików cookies jest włączona w tym serwisie w celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i efektywności, jak i w celach statystycznych.
Możesz zmienić te ustawienia, klikając na przycisk obok. Zwróć jednak uwagę, że niektóre funkcje sklepu mogą nie działać poprawnie.