Hike.pl > Trening w zależności od poziomu pulsu

Trening w zależności od poziomu pulsuJeżeli znasz już swoje tętno maksymalne, możesz na jego podstawie wyznaczyć zakresy pulsu aby osiągnąć określone cele.
Jeżeli nie znasz swojego HRmax oblicz je na naszym kalkulatorze

Więcej informacji o pulsie maksymalnym znajdziesz w artykule Co to jest HRmax?

Jeżeli chcesz na przykład spalić tkankę tłuszczową powinieneś trenować w zakresie od 60 do 70% tętna maksymalnego, jeżeli zaś chcesz się wzmocnić i poprawić swoją kondycję, trenuj w przedziale od 70 do 80% HRmax.

Zakres pierwszy - który można nazwać zakresem zdrowego serca.

To przedział od 50 do 60% tętna maksymalnego (HRMax). Podpierając się ogólnym wzorem na tętno maksymalne (220 - wiek) będzie to np. dla mężczyzny 30 letniego przedział od 95 do 114 uderzeń serca na minutę.

Ten zakres jest idealny dla osób, które dopiero zaczynają uprawiać sport lub też na rozgrzewkę przed treningiem dla bardziej zaawansowanych. W tym zakresie 85% spalonych kalorii pochodzi z tłuszczu (niestety dużo tych kalorii nie spalimy).
Zakres drugi - nazywany zakresem spalania tłuszczu.

Obejmuje przedział od 60 do 70% tętna maksymalnego. Dla naszego hipotetycznego 30 letniego mężczyzny będzie to przedział od 114 do 133 uderzeń serca na minutę.

W tym zakresie również energia pozyskiwana jest w większości ze zgromadzonego tłuszczu - pochodzi z niego około 85% spalonych kalorii. Główną różnicą pomiędzy tymi zakresami jest fakt, że tutaj spalimy więcej kalorii niż w niższym przedziale tętna, zakładając, że trenujemy przez taki sam czas.
Trzeci i czwarty zakres to już znacznie większy wysiłek.

W zakresie trzecim, który możemy nazwać aerobowym czy też wytrzymałościowym,
zwiększamy naszą siłę i wytrzymałość, wzmacniamy system oddechowy i układ krążenia. Ten przedział obejmuje od 70 do 80% tętna maksymalnego (od 133 do 152 uderzeń dla 30 latka).

Energia w tym przedziale pochodzi w 50% z tłuszczu a w 50% z glikogenu zmagazynowanego w mięśniach.
Zakres czwarty - anaerobowy, to przedział dla zaawansowanych sportowców.

Obejmuje zakres od 80 do nawet 90% tętna maksymalnego. Zatem dla naszego 30 letniego mężczyzny będzie to od 152 uderzeń na minutę do nawet 171. W tym zakresie tylko 15% energii pozyskiwanej jest z tłuszczu ale spalamy najwięcej kalorii na minutę. W tym przedziale poprawiamy wydolność i siłę organizmu. Nie trzeba dodawać, że trenując z takim poziomem pulsu męczymy się szybko i trudno jest utrzymać takie tempo przez dłuższy czas.
 
Drogi Kliencie!

25 maja w całej Unii Europejskiej wchodzą nowe zasady dotyczące ochrony prywatności klientów.
Troszczymy się o bezpieczeństwo Twoich danych, dlatego wprowadziliśmy kilka zmian.

• zaktualizowaliśmy politykę prywatności i plików cookies
• wprowadziliśmy opcję całkowitego usunięcia konta

Zgoda na przetwarzanie danych , o którą poprosimy Cię przy składaniu zamówienia wykorzystywane tylko w zakresie potrzebnym do jego realizacji
(czyli np. Twój adres przekazywany jest firmie kurierskiej w celu dostarczenia przesyłki).

Informujemy również, że obsługa plików cookies jest włączona w tym serwisie w celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i efektywności, jak i w celach statystycznych.
Możesz zmienić te ustawienia, klikając na przycisk obok. Zwróć jednak uwagę, że niektóre funkcje sklepu mogą nie działać poprawnie.