Hike.pl > Trening z pulsometrem

Trening z pulsometrem

Dlaczego trenować z pulsometrem?

Pulsometr to przydatne urządzenie, zarówno dla początkującego jak i sportowca ze sporym stażem. Zapewnia nie tylko dobrą zabawę ale również dostarcza dodatkowej motywacji do treningu oraz - przede wszystkim - pozwala na wyznaczenie stref treningu o odpowiedniej intensywności. Nie trzeba również dodawać, że jest niezbędny, jeżeli mamy jakiekolwiek problemy z sercem.

Typowy pulsometr to dwie rzeczy: zegarek na rękę i pas, który zakłada się na klatkę piersiową. Na pasie znajduje się czujnik tętna, który bezprzewodowo przekazuje dane do zegarka.

Istnieją także pulsometry które odczytują puls z palca (musisz przyłożyć palec do ekranu i odczytać wskazania) lub też z nadgarstka jak np. TomTom Cardio, wykorzystujący nową technologię pomiaru pulsu światłem.
pulsometr TomTom Cardio
pulsometr TomTom Cardio


Co pokaże nam zegarek?

W zależności od modelu może to być wiele danych. Podstawowe to aktualny puls, puls średni, minimalny i maksymalny jaki mieliśmy w trakcie treningu, ilość spalonych kalorii, czas treningu.

Po co nam informacje na temat aktualnego tętna?

Jeżeli wiemy jakie mamy w danej chwili tętno, wiemy również w jakiej strefie intensywności jesteśmy. Zalecany zakres to 50-85% tętna maksymalnego. Trening w tym zakresie jest najlepszy, pozwala spalić tłuszcz i wzmocnić mięśnie. Trening w wyższym zakresie (powyżej 85% HRMax) nie jest zalecany - nie wydaje się że przynosi korzyści fizyczne a może natomiast prowadzić do problemów z sercem, urazów fizycznych, itp.
Trening poniżej 50% HRMax ... cóż, nie daje wiele.

Co to jest tętno maksymalne (HRMax)?

To proste - jest to ilość uderzeń serca na minutę w trakcie maksymalnego wysiłku. Serce nie może już bić szybciej.

Dowiedz się więcej o tętnie maksymalnym w artykule "Co to jest HRmax"

Jak określić swoje tętno maksymalne?

Można to zrobić u specjalisty - to oczywiście najlepszy i najdokładniejszy sposób. Innym sposobem jest zmierzenie sobie pulsu podczas maksymalnego wysiłku w danej dyscyplinie sportowej (np. na mecie, kiedy dajemy z siebie wszystko). Ten sposób nie jest ani zbyt przyjemny (bo męczący) ani zalecany - może prowadzić do poważnych problemów i wypadków.

Swoje tętno maksymalne można też obliczyć teoretycznie w dość prosty sposób:
od liczby 220 odejmujemy swój wiek.

I tak np. mężczyzna 40 letni będzie miał tętno maksymalne 180 (220-40=180).
To wyliczenie jest często krytykowane ze względu na błędy, które mogą sięgać do 20 uderzeń na plus i na minus. Istnieje co najmniej kilkanaście alternatywnych sposobów obliczanie HRMax, wszystkie jednak nie są wolne od błędów.

Kliknij tutaj i oblicz swój HRmax korzystając z wielu formuł na raz.

Skoro już określiliśmy swoje tętno maksymalne możemy teraz określić strefy treningu w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć.

Zależnie od poziomu pulsu będziemy osiągali różne korzyści.

Zakres pierwszy - 50-60% maksymalnego tętna - regeneracja organizmu, rozgrzewka
Zakres drugi - 60-70% maksymalnego tętna - spalanie tłuszczu, poprawa kondycji ogólnej
Zakres trzeci - 70-80% maksymalnego tętna - poprawa wytrzymałości tlenowej
Zakres czwarty - 80-90% maksymalnego tętna - poprawa siły i wydolności

Dowiedz się więcej o zakresach tętna w artykule "Trening w zależności od poziomu pulsu" 
Drogi Kliencie!

25 maja w całej Unii Europejskiej wchodzą nowe zasady dotyczące ochrony prywatności klientów.
Troszczymy się o bezpieczeństwo Twoich danych, dlatego wprowadziliśmy kilka zmian.

• zaktualizowaliśmy politykę prywatności i plików cookies
• wprowadziliśmy opcję całkowitego usunięcia konta

Zgoda na przetwarzanie danych , o którą poprosimy Cię przy składaniu zamówienia wykorzystywane tylko w zakresie potrzebnym do jego realizacji
(czyli np. Twój adres przekazywany jest firmie kurierskiej w celu dostarczenia przesyłki).

Informujemy również, że obsługa plików cookies jest włączona w tym serwisie w celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i efektywności, jak i w celach statystycznych.
Możesz zmienić te ustawienia, klikając na przycisk obok. Zwróć jednak uwagę, że niektóre funkcje sklepu mogą nie działać poprawnie.