Hike.pl > Jak dobrać rozmiar roweru?

Jak dobrać rozmiar roweru?Jaki rozmiar roweru jest dla mnie odpowiedni?
Trzy sposoby na określenie właściwego rozmiaru ramy rowerowej.Jeżeli myślisz o kupnie roweru, poświęć chwilę na zastanowienie się, jaka wielkość ramy będzie dla Ciebie odpowiednia.
Określenie tego - wbrew pozorom - wcale nie jest aż takie proste i zależy od wielu czynników: wzrostu, długości nóg, typu roweru jak również stylu jazdy. Źle dobrana wielkość będzie powodowała, że nie będziesz się czuł ani pewnie ani komfortowo na nowym sprzęcie.

Musimy odróżnić rozmiar ramy od rozmiaru kół, jaki posiada dany rower. To niby oczywiste, ale może spowodować pewne zamieszanie. Rozmiar kół określany jest zwykle w calach (tak jak rozmiar ramy) i mamy tu do czynienia z mnóstwem standardów: koła 26 cali (do niedawna jedyny standard w rowerach górskich), 29 cali (niedawno wprowadzony standard dla rowerów górskich), koła 27.5 cali (650B - ostatnia nowinka w rowerach MTB), koła 28 cali (w rowerach miejskich, turystycznych i trekkingowych) ....
Rozmiar kół nie jest jednoznaczny z rozmiarem ramy - możemy przecież kupić mały i duży rower turystyczny, obydwa na kołach 28 cali.
Wielkość ramy jest określana zwykle w calach (czasem w centymetrach), chociaż niektórzy producenci stosują też rozmiarówkę rodem z odzieży: S, M, L. Wówczas rozmiar S to 16 lub 17 cali, itp.
Jak zatem dobrać rozmiar ramy?

Sposób pierwszy
Odpowiednią wielkość ramy możemy określić, biorąc pod uwagę swój wzrost. Nie jest to najdokładniejszy sposób ale za to szybki i nie wymaga dodatkowych pomiarów.

Wzrost: 160 - 165 cm
Rower górski 26": rozmiar ramy 40 cm (16 cali)
Rower miejski / trekkingowy 28": 42 - 45 cm (16 - 18 cali)
 
Wzrost: 165 - 175 cm
Rower górski 26": rozmiar ramy 40 - 45 cm (16 - 18 cali)
Rower miejski / trekkingowy 28": 45 - 50 cm (18 - 20 cali)
 
Wzrost: 175 - 180 cm
Rower górski 26": rozmiar ramy 45 - 50 cm (18 - 20 cali)
Rower miejski / trekkingowy 28": 49 - 53 cm (20 - 22 cale)
 
Wzrost: 180 - 185 cm
Rower górski 26": rozmiar ramy 50 - 53 cm (20 - 22 cale)
Rower miejski / trekkingowy 28": 53 - 56 cm (22 - 24 cale)
 
Wzrost: 185 cm i więcej
Rower górski 26": rozmiar ramy 53 - 56 cm (22 - 24 cale)
Rower miejski / trekkingowy 28": 56 - 59 cm (24 - 26 cale)
 
Jak dobrać rozmiar roweru

Poradnik interaktywny: Jak dobrać rozmiar roweru?

Sposób drugi
Mając ramę roweru pomiędzy nogami a tyłem dotykając siodełka, patrzymy na odległość pomiędzy kroczem a górną rurą ramy. Chodzi o to przecież, aby można było swobodnie zsunąć się z siodełka do przodu, nie uderzając o ramę. Jest to szczególnie ważne w wypadku rowerów górskich, gdzie często trudny teren zmusza nas do szybkiego zeskoczenia z siodełka.
Generalnie rzecz ujmując, dystans pomiędzy ramą a kroczem powinien wynosić około 10cm.

Można to określić jeszcze inaczej: stojąc na płaskich stopach i mając rower pomiędzy nogami, powinniśmy móc unieść przednie koło na wysokość 10-15cm bez dotykania kroczem do górnej rury ramy.

Sposób trzeci
Mierzymy wewnętrzną długość nóg a dokładniej dystans pomiędzy kroczem a podłożem. Otrzymany pomiar mnożymy przez odpowiednią wielkość i w ten sposób uzyskujemy w miarę dokładny wynik.

Dla roweru górskiego: zmierzoną długość mnożymy przez 0.61
Dla roweru trekkingowego/turystycznego: zmierzoną długość mnożymy przez 0.63
Dla roweru szosowego: zmierzoną długość mnożymy przez 0.65

Przykładowo: wybieramy rower górski a zmierzona wewnętrzna długość nóg to 82cm. Zatem 82 x 0.61 = 50cm.
Zamieniamy na cale: 50 : 2.5 = 20 czyli rozmiar ramy to 20 cali.

Wiele również zależy od naszego stylu jazdy, zwłaszcza w wypadku roweru górskiego. Jeżeli zamierzamy jeździć po trudnym terenie, niektórzy zalecają aby pomiar pomnożyć przez 0.57.
Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze wybierzmy mniejszy rozmiar ramy.
Być może rower w mniejszym rozmiarze nie będzie tak efektywny ale za to łatwiejszy w prowadzeniu a większa sztywność ramy poprawi skrętność.

Dobór odpowiedniej wielkości roweru dla kobiet


Powyższe uwagi sprawdzają się w wypadku mężczyzn - z kobietami jest nieco inaczej a wynika to z różnic w budowie anatomicznej. Panie mają generalnie dłuższe nogi w stosunku do tułowia niż mężczyźni ale za to krótsze ręce. Zatem najlepiej wybrać model oznaczony jako damski lub też zaniżyć nieco wynik obliczeń. Pamiętajmy, że nawet jeżeli przekrok będzie wystarczający, to rama dla wielu pań może być za długa i będzie wymagała zbyt wyciągniętej, a co za tym idzie, niezbyt komfortowej pozycji.

Dobór odpowiedniej wielkości roweru dla dzieci


Jeszcze innym zagadnieniem jest dobór odpowiedniej wielkości roweru dla dzieci. Można tu spojrzeć na orientacyjną tabelę zamieszczoną poniżej ale ostateczna decyzja i tak zależy przecież od rodzica.

WiekWzrostWielkość kół
3 lata95 cm12 cali
3.5 roku100 cm14 cali
4 lata105 cm16 cali
5 lat115 cm18 cali
6 lat125 cm20 cali
7 lat135 cm24 cali
Jak dobrać rozmiar roweru

Poradnik interaktywny: Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka?


dział: Rowery Kielce


 
Drogi Kliencie!

25 maja w całej Unii Europejskiej wchodzą nowe zasady dotyczące ochrony prywatności klientów.
Troszczymy się o bezpieczeństwo Twoich danych, dlatego wprowadziliśmy kilka zmian.

• zaktualizowaliśmy politykę prywatności i plików cookies
• wprowadziliśmy opcję całkowitego usunięcia konta

Zgoda na przetwarzanie danych , o którą poprosimy Cię przy składaniu zamówienia wykorzystywane tylko w zakresie potrzebnym do jego realizacji
(czyli np. Twój adres przekazywany jest firmie kurierskiej w celu dostarczenia przesyłki).

Informujemy również, że obsługa plików cookies jest włączona w tym serwisie w celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i efektywności, jak i w celach statystycznych.
Możesz zmienić te ustawienia, klikając na przycisk obok. Zwróć jednak uwagę, że niektóre funkcje sklepu mogą nie działać poprawnie.