Hike.pl > Co to jest HRmax

Co to jest HRmax



Puls maksymalny (HRmax) określa maksymalną szybkość bicia serca.

HRmax nie jest "bezpieczną granicą" z jaką serce może bić.
Serce jest mięśniem stąd też istnieje granica jak szybko może się kurczyć i rozkurczać. Granica ta (HRmax) jest granicą fizjologiczną, nie można jej przesunąć poprzez trening, nawet najbardziej intensywny.

Pomimo rozlicznych prób nie ma w chwili obecnej dokładnego wzoru teoretycznego na HRmax - aby uzyskać wiarygodny wynik należy poddać się seriom testów pod okiem specjalisty.

Nie trzeba chyba dodawać, że takie testy są niezwykle męczące - musimy przecież wykonać maksymalny wysiłek na jaki nas stać i to kilka razy! Dlatego często szukamy drogi na skróty i próbujemy określić HRmax teoretycznie, "bezwysiłkowo". Niestety wyniki te są obarczone sporym błędem - według różnych badaczy różnice mogą się wahać od 6 do nawet 20 uderzeń serca na minutę.

Jeżeli chcesz uzyskać przybliżony wynik, spójrz na nasz "Kalkulator tętna maksymalnego"

Jak zbadać swoje HRmax?

Maksymalny puls jest mierzony w warunkach kontrolowanych, gdzie osoba poddawana jest coraz większym obciążeniom treningowym. W pewnym momencie zauważamy, że pomimo zwiększenia obciążenia, puls już nie rośnie - oznacza to, że osiągnęliśmy maksymalny poziom tętna i nasze serce nie jest w stanie bić szybciej.

Można taki test zrobić samemu - mierzymy puls podczas maksymalnego wysiłku (np. podczas zawodów na mecie). Niesie to jednak ze sobą spore ryzyko wystąpienia zaburzeń pracy serca i kontuzji - radzimy aby taki test odbył się pod okiem specjalisty.
Uproszczony wykres tętna maksymalnego
Uproszczony wykres tętna w zależności od intensywności treningu

Czy HRmax zmienia się wraz z wiekiem?

Tak, osoby starsze mają niższy poziom tętna maksymalnego niż osoby młodsze. Nie sprawdza się to zawsze u wyczynowych sportowców, gdzie HRmax może pozostać prawie taki sam przez całe życie - sugerują to badania Jacka Danielsa. Jednakże dla większości populacji zmniejszanie się poziomu tętna maksymalnego wraz z wiekiem pozostaje prawdą.

HRmax nie jest taki sam we wszystkich dyscyplinach sportowych

Pozornie to stwierdzenie nie ma sensu - przecież chodzi tu o szybkość skurczu serca a serce jest takie samo. Jednak w różnych sportach angażowane są większe i mniejsze grupy mięśni - bieganie na przykład wymaga zaangażowania większych grup mięśni niż jazda na rowerze.
Stąd też biegnąc możemy osiągnąć wyższy puls maksymalny niż jadąc na rowerze.

Nie oznacza to jednak, że planując trening powinniśmy brać pod uwagę nasz najwyższy HRmax. Powinniśmy odnosić się do poziomu pulsu maksymalnego z danej dyscypliny sportowej. Jeżeli biegnąc możemy mieć tętno 180 a na rowerze, pomimo największych wysiłków, tylko 170 to planując trening rowerowy powinniśmy brać pod uwagę HRmax 170.

Czy wyższy HRmax oznacza lepszą wydolność organizmu?

Pocieszająca wiadomość - nie ma zależności pomiędzy poziomem HRmax a osiągnięciami sportowymi.
Wydawałoby się, że człowiek z wyższym HRmax ma większy "talent" do sportu. Jednak tak nie jest - osoba, która ma wysoki poziom pulsu maksymalnego niekoniecznie posiada przewagę nad osobą o niższym HRmax. Wysokość pulsu maksymalnego nie zmienia się wraz z poziomem wytrenowania.